A sivatagok terjeszkedése
Földünkön a sivatagok – elsősorban az éghajlat-ingadozások következtében – évmilliók óta természetes módon hol előrenyomultak, hol visszaszorultak. Az ember megjelenése és tevékenységének hatásai azonban e téren is következményekkel jártak: korábban termékeny területek talajai kimerültek, elsivatagosodtak.
Az elsivatagosodás ma 110 országra terjed ki és egymilliárd embert – a Föld népességének körülbelül egyhatodát – érint. A termőterületeknek akár a harmada is veszélyben lehet.
A trópusi esőerdőket, például az Amazonas mentieket veszély fenyegeti. Egyrészt a nagy állattenyésztő telepek tulajdonosai kivágatják a fákat, hogy újabb legelőkhöz jussanak, másrészt a kisparaszti birtokokon is letarolják az őserdőt, hogy termőtalajhoz jussanak, ám mivel a talaj egy-két év után kimerül, a gazdálkodók újabb parcella után néznek.
A leromlás folyamata
1. A természetes növénytakarót átalakítják, hogy a földeket mezőgazdasági termelésre hasznosítsák.
2. Az intenzív földművelés vagy az állattenyésztés a talajt kizsigereli, a talajtól elvett tápanyagokat nem juttatja vissza.
3. A talaj – miután elfogytak tápanyagai – terméketlenné válik, a terület pedig elhagyottá.
4. A növénytakarójától megfosztott felszínen a víz és a szél eróziója felgyorsul, ami a korábbi termőföldet még hasznosíthatatlanabbá teszi.
Navigátor világatlasz – A Föld természetrajza, 1. rész